Home Contact Us Enquiry  
   
Academics IIT Foundation Faculty Chairman's Message Alumni Hostel
ABOUT SCHOOL
  FACILITIES
  AWARDS & ACHIEVEMENTS
  PHOTO GALLERY
  NEWS & EVENTS
  DOWNLOADS
 
 
  Achievements  
Viswabharati Bags Incredible Results in 2012
  IIT RAMAIAH Rankers  
  Dr. ASRao Awards  
  All India Maths Olympiad  
  IIT Success of Years  
  Merit Scholarship Test - VMST  
IIT JEE Rankers
 
 
 
Success of Years  
Year 2010-11
All India MATHSS OLYMPIAD - 2010
Sl. No. Student Name Class Rank
01. G. SAI PRAGNA 6th Class All India 2nd Rank
02. P. SAI SANDEEP REDDY 10th Class All India 4th Rank
03. N. DHARANI HARIKA 6th Class All India 7th Rank
04. K.M.V. NAGESH 6th Class All India 8th Rank
05. K. NIKHIL REDDY 6th Class 11th Rank
06. M. RAVI TEJA GOUD 9th Class 11th Rank
07. P. AKHIL REDDY 9th Class 13th Rank
08. P. SURAJ KUMAR 10th Class 13th Rank
09. CH. GOWTHAM 10th Class 14th Rank
10. N. HARISH KULAKARNI 10th Class 15th Rank
11. M. PEDA KASI REDDY 6th Class 16th Rank
12. D. AKSHITH REDDY 8th Class 16th Rank
13. V. ANOOHYA 8th Class 18th Rank
14. M. ANJANEYA PRASAD 6th Class 22nd Rank
2. UNIFIED CYBER OLYMPIAD - 2010
Sl. No. Student Name Class Rank
01. A. SAI SRI HARSHA LAPTOP WINNER All India 1st Rank
02. G. ROHITH REDDY 9th Class All India 25th Rank
03. K. MAHENDRA 10th Class 26th Rank
04. P. SAI SANDEEP REDDY 10th Class 47th Rank
05. R. ABHINAV 9th Class 73rd Rank
06. P. KALA SAGAR 9th Class 75th Rank
07. V. NIRANJAN 7th Class 81st Rank
08. V. ANOOHYA 8th Class 86th Rank
09. G.V.S. PAVAN DATTA 9th Class 96th Rank
10. K. SAI RAGHU RAM 9th Class 97th Rank
11. SAJJA KIRAN KUMAR 9th Class 99th Rank
12. VADDI PAVAN KUMAR 10th Class 100th Rank
STUDENTS GOT RankS BELOW 300.
3. RAMANUJAN MATHS TALENT COMPETITION - 2010
Sl. No. Student Name Class Rank
01. P. SAI SANDEEP REDDY 10th Class State 1st Rank
02. L. ASWANTH KUMAR 10th Class State 2nd Rank
03. D. AKSHITH REDDY 8th Class State 2nd Rank
04. L. SRI DURGA 6th Class District 1st Rank
05. T. REVANTH 7th Class District 1st Rank
06. P. SAI SANDEEP REDDY 10th Class District 1st Rank
07. D. AKSHITH REDDY 8th Class District 2nd Rank
08. L. ASWANTH KUMAR 10th Class District 2nd Rank
09. K. SAI TEJA 7th Class District 2nd Rank
10. K. NIKHIL REDDY 6th Class District 2nd Rank
4. AIMED MATHS TEst RankERS
S.NO Student Name Class Rank
01 P. SAI SANDEEP REDDY X
State 1st Rank
02 G. ROHITH REDDY IX
State 1st Rank
03 D. AKSHITH REDDY VIII
State 1st Rank
04 A. RAHUL X
State 2st Rank
05 P. SAMBA SIVA X
State 3rd ank
06 A. CHANDAN VII
State 3rd Rank
07 V. NIRANJAN VII
State 3rd Rank
08 T. REVANTH VII State 3rd Rank
 
FROM 19 DISTRICTS, 159 SCHOOLS, 19224 DTUDENTS ARE PARTICIPATED
 
5. REGIONAL MATHS OLYMPIAD - 2010
S.NO Student Name
01 G.V.S. PAVAN DATTA
02 P. SAI SANDEEP REDDY
03 CH. GOWTHAM
04 K. RAMBABU
05 E. ABHINAV GUPTA
06 B. PRASANTH
are selected for INDIAN NATIONAL MATHEMATICAL OLYMPIAD - 2011
6. Dr. A.S.Rao Science Search Examination – 2010
S.NO Student Name Class Rank
01 P. SAI SANDEEP REDDY X Class State 1st Rank
02 V. PAVAN KUMAR X Class State 6th Rank
03 L. ASWANTH KUMAR X Class State 8th Rank
04 K.V. SURYANARAYANA RAJU X Class State 10th Rank
05 K. MAHENDRA X Class State 13th Rank
06 T. SAI ROHITH X Class State 14th Rank
 
S.NO Student Name Class Rank
01 G. ROHITH REDDY IX Class State 2nd Rank
02 M. RAVI TEJA GOUD IX Class State 9th Rank
03 P. KALA SAGAR IX Class State 15th Rank
04 CH. GOPICHAND IX Class State 19th Rank
05 S. HARI VENKATA KRISHNA IX Class State 21st Rank
06 K. JAYA CHANDRA IX Class State 21st Rank
07 R. ABHINAV IX Class State 26th Rank
 
S.NO Student Name Class Rank
01 D. AKSHITH REDDY VII Class State 1st Rank
02 CH. SAI RAM VII Class State 7th Rank
03 A. CHANDAN VII Class State 7th Rank
04 V. ANOOHYA VII Class State 13th Rank
05 S. MAHANOOR VII Class State 17th Rank
More than 150 students secured below 100 Ranks.
 

8. Sir.C.V.RAMAN YOUNG GENIUS AWARD-2011

 
S.NO Student Name Class Ramk
01 GANGAM. ROHITH REDDY GOLD MEDAL WINNER State 1st Rank
02 P. SAI SANDEEP REDDY   District -1st Rank
 
9. NATIONAL TALENT SEARCH EXAMINATION-2010
 
S.NO Student Name
01. DONthULA AKSHIth REDDY
02. VANGALA ANOOHYA
03. CHTTIPROLU SAI RAM
04. ALWALA CHANDAN
05. SAYAD MAHANOOR
06. KHAJJAYAM SAI TEJA
07. MAHANthI RAGHAVA
08. NALLURI RATNA SAI
09. SADHU BALA AMARNAth
10. MENDU GOPI KRISHNA
11. P NAVYA MANI SHANKAR
12. J RADHA KRISHNA
12 students are selected for 2nd level
 
10. NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD-2010
 
S.NO Student Name Class
01. N. DHARANI HARIKA VI Class
02. RUTTALA VAMSI VII Class
03. P. NAVYA MANI SANKAR VIII Class
04. P. KALA SAGAR IX Class
05. P. SAI SANDEEP REDDY X Class
5 Students are selected for final level
 
11.INTERNATIONAL MAthEMATICS OLYMPIAD-2010
 
S.NO Student Name Class
01. G. SAI PRAGNA VI Class
02. T. REVANTH VII Class
03. R. VAMSI VII Class
04. B. SONY VII Class
05. K.V. HARSHA VARDHAN VII Class
06. E. VIGNAN GUPTHA VII Class
07. D. AKSHITH REDDY VIII Class
08. A. CHANDAN VIII Class
09. P. NAVYA MANI SANKAR VIII Class
10. P. KALA SAGAR IX Class
11. R. ABHINAV IX Class
12. S. HARI VENKATA KRISHNA IX Class
13. G. ROHITH REDDY IX Class
14. G.V.S. PAVAN DATTA IX Class
15. P. SAI SANDEEP REDDY X Class
15. P. SAMBASIVA X Class
16. E. ABHINAV GUPthA X Class
17. M. SIVA SAI KUMAR X Class
18. G. LAKSHMI SOWJANYA X Class
19 Students are selected for final level
 
 
Home About School Academics IIT Foundation Facilities Photo Gallery Achievements & Awards Contact Us