Home Contact Us Enquiry  
   
Academics IIT Foundation Faculty Chairman's Message Alumni Hostel
ABOUT SCHOOL
  FACILITIES
  AWARDS & ACHIEVEMENTS
  PHOTO GALLERY
  NEWS & EVENTS
  DOWNLOADS
 
 
  Achievements  
Viswabharati Bags Incredible Results in 2012
  IIT RAMAIAH Rankers  
  Dr. ASRao Awards  
  All India Maths Olympiad  
  IIT Success of Years  
  Merit Scholarship Test - VMST  
IIT JEE Rankers
 
 
 
Success of Years  
Year 2009-10
1. IIT RAMAIAH ENTRANCE EXAMINATION-2009
1. A. Sri Nitchith 2. B. Sai Santhan 3. Ch.D. Ajith Gupta 4. Ch.Leela Santhosh Kumar
5. Ch. Nitish Chandra 6. D. Monika 7. D. Venkatesh 8. D. Praveen Kumar
9. G. Mani Ratna 10. G.S.S.K. Phani Teja 11. K. Chaitanya Sagar 12. K. Vivek
13. M. Paul Pramod 14. M. Praveen 15. M. Sai Madhav 16. N. Adithya Rahul
17. N. Akhil 18. N. Jayanth 19. P. Santhosh Varma 20. P. Balaji Vishal
21. P. Chaitanya Varma 22. P. Tataiah 23. P. Veda Vyas 24. S. Abhinav Prakash
25.Sk. Md.Zuber 26. T.G. Hari Sankar 27. Y. Bhargav 28. Y. Sai Charan
 
2. ALL INDIA HS OLYMPIAD 2009
1. P. Sai Sandeep Reddy
(Ix Class)
All India 13a Rank
2. P. Balaji Vishal
(X Class)
All India 13c Rank
3. G. Mani Ratna
(X Class)
All India 16b Rank
4. Ch. Nitish Chandra
(X Class)
All India 17f Rank
5. R. Viswanadh
(Viii Class)
All India 11a Rank
6. G. Rohith Reddy
(Viii Class)
All India 11b Rank
7. R.V. Satwik Chowdary
(Viii Class)
All India 14th Rank
8. P. Kala Sagar
(Viii Class)
All India 16f Rank
 

3. UNIFIED CYBER OLYMPIAD-2009

FROM MORE THAN 1000 SCHOOLS 90,000 STUDENTS ATTENDED

1. M. Ravi Tejagoud
(Viii Class)
All India 1st Rank
2. P. Sai Sandeep Reddy
(Ix Class)
All India 44th Rank
3. G.V.S. Pavan Datta
(Viii Class)
All India 57th Rank
4. R. Abhinav
(Viii Class)
All India 60th Rank
 
4. RAMANUJAN MATHS TALENT TEST -2009
1. D. Akshith Reddy
(Vii Class)
State 2nd Rank
2. R.V. Satwik Chowdary
(Viii Class)
State 2nd Rank
3. Ch. Deepika
(Ix Class)
State 2nd Rank
 
 
5. REGIONAL MATHS OLYMPIAD-2009

P.SAI SANDEEP REDDY
selected for
INDIAN NATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD

 

6. A.I.M.E.D STATE LEVEL MATHS TALENT TEST – 2009

FROM 14 DISTRICTS – 155 SCHOOLS , 15, 369 STUDENTS PARTICIPATED

 
1. P. Balaji Vishal
(X Class)
State 1st Rank
2. K. Vivek
(X Class)
State 2nd Rank
3. M. Praveen
(X Class)
State 3rd Rank
4. P. Sai Sandeep Reddy
(Ix Class)
State 1st Rank
5. V. Pavan Kumar
(Ix Class)
State 2nd Rank
6. Ch. Gowtham
(Ix Class)
State 3rd Rank
7. A. Ram Chandar
( Viii Class)
State 1st Rank
8. R. Abhinav
(Viii Class)
State 3rd Rank
9. D. Akshith Reddy
(Vii Class)
State 1st Rank
10. Sayad Mahanoor
(Vii Class)
State 1st Rank
11. M. Raghava
(Vii Class)
State 2nd Rank
12. A. Chandan
(Vii Class)
State 2nd Rank
13. K. Sai Teja
(Vii Class)
State 3rd Rank
     
 
7. Dr.A.S. Rao Awards Council-2009 results
Sl. No. Hall Ticket No. Name of the Student Rank
01. 281005 C. Gopi Chand
8
02. 281029
S. Hari Venkata Krishna
12
03. 281035
V. Pradeep Kumar
13
04. 281007
G Rohith Reddy
14
05. 281044
Siri Kantipudi
15
06. 281024
R. Venkata Sathvik Chowdary
16
07. 281011
K. Jaya Xhandra
18
08. 281026
R. Abhinav
19
09. 281036
V. Vamsi Krishna
20
10. 281008
G.V. S. Pavan Datta
22
11. 281034
V. Nagendra Babu
24
12. 281017
M. Ravi Teja Goud
27
13. 281022
P. Kala Sagar
32
14. 281025
R. Vishwanath
33
 
Rankers - 9th Class
Sl. No. Hall Ticket No. Name of the Student Rank
01. 282034 P. Sai Sandeep Reddy 3
02. 282040 V. Pavan Kumar 5
03. 282002 A. Bhaskar 7
04. 282003 A. Praneeth Kiran 11
05. 282025 G.M.G.K. Prashanth 13
06. 282030 N. Hareesh Kulakarni 16
07. 282023 E. Abhinav Gpta 21
08. 282039 T. Sai Rohith 23
09. 282036 P. Sambasiva 26
10. 282018 C. Kalyan 28
 
Rankers - 10th Class
Sl. No. Hall Ticket No. Name of the Student Rank
01. 283099
P. Balaji Vishal  
02. 283076
C. Nitish Chandra  
03. 283077
G. Manirathna  
04. 283100
P. Vedavyas  
05. 283097
K. Vivek  
 

8. Dr.C.V. Raman young Genius Award-2010

Gangam Rohith Reddy
(8th Class)
Gold Medal
P..Sai Sandeep Reddy
(9th Class)
District 2nd Rank
R.V..Satwik Chowdary
(8th Class)
District 2nd Rank
 
9. NATIONAL TALENT SEARCH EXAMINATION-2009

R.Abhinav Is Selected For All India Merit Scholarship.

10. International Maths Olympiad

P. Sai Sandeep Reddy – 12th Rank (International)

P. Veda Vyas (10th) – 94th Rank

K. Siri (8th) - 157th Rank

D. Akshith Reddy (7th) - 217th Rank

K.V. Harsha Vardhan (6th) - 387th Rank

11. National Science Olympiad

P. Sai Sandeep Reddy (9th Class) – 21st Rank

P. Balaji Vishal (10th Class) – 143rd Rank

P. Veda Vyas (10th Class) – 180th Rank

S. Abhinav Prakash (10th Class) – 253rd Rank

K. Vivek (10th Class) – 270th Rank

Ch. Nitish Chandra - (10th Class) – 319th Rank

Ch. Raghu Vamsi Krishna (9th Class) – 411th Rank

T. Sai Rohith (9th Class) – 428th Rank

A. Chandan (7th Class) – 433rd Rank

Y. Sai Charan (10th Class) – 463rd Rank

Y. Bhargav (10th Class) – 526th Rank

S.Hari Venkata Krishna (8th Class) – 571th Rank

T. Revanth (6th Class) – 598th Rank

D. Vijaya Harsha (8th Class) – 725th Rank

12. Unified Council

P. Sai Bhargav (8th Class) – District 2nd Rank

P. Sai Sandeep Reddy (9th Class) – State 1st Rank

 
 
Home About School Academics IIT Foundation Facilities Photo Gallery Achievements & Awards Contact Us